Bunları biliyor musunuz?

Bunları biliyor musunuz?

Türk banyo geleneğinin XV. Yüzyılın ikinci yarısında Anadolu hamam kültürüyle birleşiminden ortaya çıkan yapı Türk Hamam yapısını doğurmuştur. Bu tarihten başlayarak ülkenin dört bir yanında hamamlar inşa edilmiştir. XVII yüzyılda, sadece İstanbul’da, yaklaşık 15 bin hamam olduğu biliniyor. Bu dönemde kişiler, çok çeşitli sebeplerle – nefse, gelin, güvey, adak, kırk, sünnet hamamı; hamamda kız beğenme vb. – hamama giderlerdi. Kapalı Osmanlı toplumunda hamamlar, zevk ve eğlencenin her çeşidinin yaşanabildiği mekânlardı. Erkek ve kadın hamamının ayrı olmadığı “tek hamamlar”da, ağırlıkla gündüzler kadınlara ayrılırken, sabah erken saatler ve gece vakitleri erkeklere ayrılırdı.

Bugün, çok eski tarihlere tanıklık etmiş ve hala işler durumda olan hamamlar mevcut. Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrimizde – Bursa, Afyon, Kayseri, Mardin vb. – tarihi hamamlara ve müdavimlerine rastlamak mümkün.

Türk kültürünün önemli bir parçası olan hamam sefasını yaşamak isteyenler için özellikle İstanbul’da, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan hamamları bulmak son derece kolay. Yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği bu mekânlar İstanbul’un eski tarihini de gözler önüne seriyor. Son dönemlerde tarihi hamamlarımıza gösterilen bu ilgi sayesinde modern tasarım Türk hamamları da bu kültürümüzün yaşamasına imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra birçok lüks otel, bünyesinde işlettiği küçük Türk hamamlarıyla bu hazzı konuklarına sunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *