Termoterapi - Sıcakla Tedavi

Termoterapi - Sıcakla Tedavi

Sıcakla tedavi yüzyıllar boyu ağrıların tedavisinde en etkili yöntem olarak kullanılmıştır. Sıcak banyolar, saunalar kas spazmı nedeniyle ağrıyan kaslar ve kas düğümlerinin açılmasında son derece iyi sonuç vermektedir. Herkes, yakıların boyun ve sırt ağrılarına iyi gelen ucuz bir yöntem olduğunu bilir. Kas ağrılarında ısıtma anlık ağrı kesilmesinin ötesinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Sıcak tedavisi ne işe yarar?

Sıcak tedavisi öncelikle kas ağrısına ve stresin yok edilmesine yarar. Kas ağrısı nedir? Kas, bir çoğumuzun farkında olduğundan daha fazla ağrıya neden olur. Bazı kas ağrıları çok açıktır. Sezonun ilk kar kayağının ertesinde veya gece gelen kramplar gibi. Ancak bunlar nisbeten izole ve çok belirgin örneklerdir. Bunlar için sıcak tedavisi özellikle yararlı olmayabilir. Baldır krampları çok hızlıdır ve çok şükür ki birçoğumuz için çok ender vakalardır. Ve egzersiz sonrası oluşan ağrılar da bir çok tedaviye cevap vermez.

Ancak kas düğümleri.. Kasın içindeki düğümlerden bahsettiğinizde, gerçekte tetikleyici noktaları söylüyorsunuz. Bir tetikleyici nokta, kas dokusunun, kasılmış, esnek olmayan hareketsiz bir parçasıdır. kasın tümü yerine sadece küçük bir parçası spazm halindedir. İnatçı ve tekrarlayan baş ağrıları, boyun tutulmaları ve sırt ağrıları gibi teşhis edilemeyen ve açıklanamayan ağrıların genel nedeni bu tetikleyici noktalardır. Bu noktalar stresle ağırlaşır.

Sıcak bir ortamda kaslarımız rahatlar. Aslında spazm olmadan da sert ve kasılmış kaslara sahip olabilirsiniz. Gevşemiş ve spazmatik kas arasında bir çok evre vardır. Gerçek bir kas spazmı, baldır krampı gibi güçlü ağrılı olur. Ancak bir çok kişide bu spazma yakın – sıkılmış ve yorgun – durumda olabilir. Bu hem çok rahatsız edicidir hem de yoğun egzersiz sonrası yorgunluğa ( ancak endorfinsiz) benzer.

Ve doğaldır ki, tetikleyici noktalara ilave stres yükler. Bilim insanları, bu tetikleyici noktaların nasıl oluştuğun ve yok olduğunu tam bilmeseler de, bunların acı verdiğini belirlemiştir. Bu noktalardaki sıvı sinir uçları için berbat bir banyodur. Sıcak bir şekilde sirkülasyonu artırır ve buradaki metabolitlerin atılmasını sağlar. Buraya taze oksijen ve besin maddeleri taşır. Ancak kimse bu etkinin ne kadar güçlü olduğunu bilmemektedir. Herşeyde olduğu gibi bu tetikleyici noktaların da çok değişkenleri vardır ve neticede herkes farklı sonuçlar elde edebilir. Buna rağmen sıcağın yeterli sağaltıcı etkisi olduğu görülmektedir. Bazıları en azından geçici ve kısmi rahatlama elde ederken bazıları da tamamen tedavi edici bulmaktadır.

Lokal ya da sistematik

Isı uygulamanın çeşitli yöntemleri vardır. Lokal ısı tedavisi, termofor, ısı pedleri, ısıtılmış jel paketleri vb ile vücudun spesik bölgesine uygulanan yöntemdir. Sistematik ısıtma ise, sıcak su banyosu,masaj banyosu, buhar banyosu, sauna gibi tüm vücudu ısıtan uygulamalardır. Sıcak su dolu küvetlerde, saunalarda ve buhar banyolarında komple vücut ısıtması stresten ve veya kas düğümlerinizden kurtulmanın en etkili yöntemdir.

Sıcak neye karşı iyi sonuç vermez?

Taze bir darbeye veya yaraya sıcak uygulamayın! Gerçekten, kesinlikle yapmayın! Bu iş için buz kullanın! Taze yara nedir? Fiziki olarak yaralanmış dokular bir kaç gün boyunca yanar. Yüzeydeki dokular hassastır, sıcaktır ve kızarmıştır. Şişme de yapabilir. Bunlar yaranın taze olduğunun göstergesidir ve buna kesinlikle sıcak uygulanmaz. Hasar görmüş (yırtılmış, kopmuş)  kas ta yanar ve ağrı yapar. Bu da sıcak ile tedavi edilmez. Paul Ingraham’dan alıntıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *