Size En Uygun Havuz Şeklini Bulun

Size En Uygun Havuz Şeklini Bulun

Yüzme havuzunuzu tasarlarken en önemli ilk adım dengeli bir şekil seçmektir. Seçtiğiniz biçim evinizin tasarımını tamamlamalı, bahçenizin peyzaj tasarımına uyumlu olmalıdır. Şekil, boyut, ölçü ve kullanılacak malzemeler ağırlıkla peyzajı tamamlamaya yönelik seçilir. Eğer yüzme havuzunuz için doğru biçimi bulmanın neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız, kendinize şu soruyu sorun : “Yüzme havuzunu ne kadar sıklıkla kullanacağım?”. İlk defa bir yüzme havuzu yaptıracaksınız, bu sorunun cevabını veremeyebilirsiniz. Ama havuzunuzla geçireceğiniz bir sezonun ardından bu soruya cevabınız “Hemen hemen her gün” olacaktır. İster evinize girerken sadece bir göz atın, ister havuz kenarında ailenizle barbekü keyfi yapın ya da öğleden sonranızı yüzerek geçirin, havuzunuzun biçimi size, aileniz ve arkadaşlarınızla keyifle bir araya gelebileceğiniz bir alan yaratmalıdır. Geometrik Şekiller

Lasagrada Hotel Yüzme Havuzu

Geometrik şekiller ağırlıkla geleneksel olarak tanımlanmalarının yanı sıra keskin ve temiz çizgileri nedeniyle çağdaş ve modern olarak da tanımlanırlar.

Dikdörtgen Şekilli Havuzlar
Dikdörtgen şeklindeki havuzlar daha resmi görünümlü havuzlardır. Bu tip havuzlar genelde mevcut bahçe dekorasyonuna ve çevreye kolay uyum sağlaması için tercih edilir.
Böbrek Şekilli Havuzlar

Yuzme Havuzu

Böbrek şeklindeki havuzlar yuvarlak hatları sayesinde bahçe peyzajına çok kolay uyum sağlar. Çevresini yaprak dökmeyen ve fazla büyümeyen bitkilerle rahatlıkla dekore edebilirsiniz. Havuz çevresini seramik ya da taş kaplamadan çim halinde bıraktığınızda dahi çok şık bir görünüm elde edersiniz. Havuz etrafında kayma riskini de unutmanız cabası.

Freeform
Freeform havuzlar herhangi bir şekil ya da ölçü sınırlaması olmadan havuz yapmayı planladığınız alanın ölçülerine tasarımına göre şekillenebilir. Ağırlıkla mekanın konumu ve yerleşimi itibariyle dörtgen ve düz çizgilerde havuz uygulamasına izin vermemesi nedeniyle Freeform havuzlar tercih edilmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler olan pergola, taş ocaklar, havuz meşaleleri gibi çeşitli bahçe dekorları Freeform havuzların sıklıkla tercih edilmesine sebep oluyor.

Kaynak : http://www.houzz.com/ideabooks/3042023/list/find-your-perfect-pool-shape

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *