Hakkımızda

Hakkımızda

Biz Kimiz?

Purpura, banyo ve wellness sektöründe yenilikçi ve öncü çözümler üretmeyi hedefleyerek 2011 yılında kuruldu.

Purpura ürün yelpazesi, yeni ve son teknoloji malzeme arayışı, modern, fonksiyonel ve gerekli tasarım anlayışı ve en iyi kalite ile oluşturulmuştur.

Dünya çapında, konusunda lider markaların Türkiye temsilciliğini yapmakta olan Purpura, banyo dolaplarından, duş sistemlerine, sauna & buhar odalarından türk hamamlarına kadar ıslak zeminlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm ürünleri ürün yelpazesinde bulunduruyor.

Fonksiyonel ve estetik tasarımlar ile banyolarınız artık birer yaşam alanı haline dönüşüyor.

Banyo mobilyaları, vitrifiye ürünleri, sauna ve buhar odaları, türk hamamları, özel duş sistemleri uygulama ve projeleri üzerine yoğunlaşan köklü bir marka olan Purpura Banyo’nun odak noktasımüşteri’dir. Bu sebeple sektöründe dünya lideri markaların sunduğu yüksek kalite ve geniş ürün yelpazesi ile prestijli otel, spa, restaurant gibi ticari birimlerden özel mülk, villa, yat gibi bireylere hizmet vermektedir. Spa sektöründe uzun yıllar elde ettiği tecrübesi ile Purpura Banyo siz müşterilerinin ihtiyaçları için en doğru cevap.

Purpura banyo, Amerika’dan Avusturya, Avusturya’dan İtalya ve İsveç’e uzanan tedarikçi ağıyla siz müşterilerinin banyo ihtiyaçlarına en doğru şekilde cevap veriyor.

Purpura Ne Demek?

Purpura : Mor renginin latince adıdır.

Mor renk tonları, kırmızı ve mavi arasında oluşan bir dizidir. İnsan renk psikolojisinde, purpura rengi krallık ve soyluluk ile ilişkilendirilir.

Antik Çağlar

İngilizcede yer alan ‘Purple’ (Mor) kelimesi, Latince ‘Purpura’, Yunanca ‘Porphura’dan türemiştir. Tyrian Purpura Boyası, antik çağlarda, dikenli salyangozun salgıladığı mukusdan elde edilir.

Purpura renginin eski çağlarda krallığınn sembolü haline gelmesine sebep, yalnızca zenginlerin karşılayabildiği çok pahalı bir renk olmasıdır. Bu nedenle Tyrian moru aynı zamanda “İmparatorluk Moru” olarak da anılır.

Tyrian Purpura rengi, Minos uygarlığı döneminde keşfedilir. Makedonya İmparatoru Büyük İskender, Seleukos İmparatoru ve Mısır Krallığına seslenirken, krallar mor renkli cübbelerini giymekteydiler. Roma İmparatorluğu cübbleri metal altın şerit desenli, purpura renginden hazırlanmaktaydı. Doğu Roma İmparatorluğu purpura rengini krallık rengi olarak 1453’te yıkılana kadar kullandı.

Günümüz

Fransız akademi sisteminde 5 geleneksel çalışma alanı (Sanat, Bilim, Tıp, Hukuk ve İlahiyat) kendine özgü renkler ile sembolize edilir. Purpura (genellikle Kraliyet Moruna yakın bir tonu), İlahiyat mensuplarını sembolize eder. Aynı zamanda yüksek akademik yetkilileri tarafından giyilir (Rektör, Dekan vb.)

Parapsikolojide, Purpura Aurası olan kişilerin ritüel ve özel törenlere olan ilgisinden bahsedilmektedir.